آیت الله مروجی طبسی در گفت و گو با شفقنا: اظهارات شیخ الازهر گسترش روند گرایش به تشیع را در مصر بشارت می دهد
64 بازدید
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : سایت شفقنا
تعداد شرکت کننده : 0

عضو هیات علمی مرکزتخصصی مهدویت با اشاره به اینکه گفته های احمد طیب دیکته شده از سوی وهابی ها است اظهار کرد: شیخ الازهر از مذهبی هراس دارد که آن را به رسمیت شناخته و حتی در دادگاه های خود بر اساس مذهب جعفری حکم می کند و این اظهارات گسترش روند گرایش به مذهب تشیع در مصر را بشارت می دهد.

آیت الله نجم الدین مروجی طبسی در گفت و گو با شفقنا( پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) اظهار کرد: این موضع گیری احمد طیب از جانب خودش نیست بلکه دیکته شده از سوی وهابی ها و سعودی ها است چرا که مساله به رسمیت شناختن مذهب شیعه یک امر مسلم در مصر است و به عنوان مذهب شناخته شده اسلامی در مصر مطرح شده است و حتی  در دادگاه های آنجا نیز طبق مذهب امام جعفر صادق(ع) حکم می شود پس جلوگیری از اشاعه و یا انتشار مذهب  شیعه  مساله ای  است که با مبانی خود آنها سازگار نیست.

او در ادامه افزود: نکته بعدی این است که آنها کارمند این حوزه هستند. ما احمد طیب و امثال او را به عنوان کارمندانی می شناسیم که امروز بر سر کارهستند و روز بعد اشخاصی دیگر می آیند و این افراد هم نمی توانند غیر از سیاست دولت خود عمل کنند و اصولا نمی توان این حوزه ها را که دست نشانده غربی ها است با حوزه های  نجف اشرف و یا  قم مقایسه کرد.

این استاد حوزه علمیه در پاسخ به گفته های شیخ الازهر اظهار کرد: مصرکه نسبت به انتشار مذهبی که خود آن را به رسمیت شناخته است احساس خطر می کند، چرا نسبت به  سفارت اسرائیلی که در قاهره  بر پا است و یا پیمان کمپ دیوید احساس خطر نمی کند؟

مروجی طبسی در خصوص حقیقت گسترش شیعه در مصرگفت: این یک بشارت است به اینکه روند گرایش به تشیع در مصر رو به گسترش است و علی رغم قریب به سی سال که روابط کم رنگ است ولی پیام انقلاب اسلامی و فرهنگ آل محمد در آنجا در حال گسترش است که شیخ الازهر آن را از روی نادانی فاش کرد و به ما بشارت داد که مصر به سوی گرایش به تشیع و مکتب حقیقی اهل بیت حرکت می کند.

او در ادامه اظهار کرد: مذهب تشیع در واقع همان اسلام ناب محمدی است که نمونه کوچک آن انقلاب اسلامی ایران است و 34 سال است که در برابر توطئه ها ایستاده و با قدرت های بزرگ دست و پنجه نرم می کند البته این بدان معنی نیست که انقلاب ایران صد در صد اسلامی است و مسوولین ما معصوم هستند بلکه اشتباهاتی دارند اما کسانی هستند که حرکتشان به سوی تطبیق با نظام اسلامی و موازین شرعی است و در واقع این گرایش مردم به تشیع در مصر و مناطق دیگر گرایش مردم  به اسلام واقعی است.

مروجی طبسی با بیان اینکه سعودی ها چندین بار از مکتب اهل بیت ضربه خوردند، مثلأ در جنگ 33 روزه و قضیه سوریه رسوا شدند، گفت: آنها حق دارند که از اسلام راستین بترسند چرا که  اینها مروج اسلامی هستند که هیچ ارتباطی با اسلام محمد ابن عبدالله ندارد و مردم این را فهمیدند و در حال بیدار شدن هستند. پس این گروه ها از بیدار شدن مردم می ترسند و دنبال مقصر می گردند که چه چیزی باعث  بیداری مردم شده است و در نهایت ایرانی را مقصر می دانند که در آنجا سفارت ندارد.

اواظهار کرد: ایران سمبل تشیع است اما مبلغ به دیگر مناطق نمی فرستد. مردم گمان می کردند که الازهر حوزه دینی مصر است و مستقل عمل می کند در حالی که با این حرکت برای مردم ثابت شد که این افراد نمی توانند مستقل عمل کنند و در برابر امر واقع شده قرار می گیرند و افرادی هستند که هر چه دولت بخواهد اجرا می کنند، لذا باید تحولی در الازهر به وجود بیاید و امثال احمد طیب را کنار بگذارند و به دنیا نشان دهند که حرف این فرد حرف جامعة الازهر نیست.

مروجی طبسی خطاب به احمد طیب گفت: کشوری که مسیحی ها در آنجا آزاد هستند و عقایدشان را به شما تحمیل می کنند و آزادانه از دینشان حمایت می کنند برای شما مشکل نیست و تنها مشکل شما رواج مذهب تشیع است، شما که خود را سخنگوی اهل سنت می دانید و در فکر سنی های ایرانی هستید که در بهترین شرایط هستند، به فکر اهل تسنن اهل غزه باشید که در بد ترین شرایط زندگی می کنند شما که خود را حامی ملت عرب می دانید مگر مردم بحرین عرب نیستد که کشته می شوند؟

این استاد حوزه علمیه در خصوص تبلیغات اخیر سلفی ها با بیان اینکه سلفی گری اصلا از اسلام بهره ای نبرده است، افزود: مسوولان باید هشیار باشند بنا به فرموده حضرت امام خمینی (ره) که گفت" کیست که نداند وهابی در جهان تبدیل به کانون فتنه شده است" و این به معنای گسترش جاسوسی است و حوزه های مقدسه ایران باید در روشنگری وآگاهی دادن به مردم کوشا باشند و در مسائل مهم به آنها بصیرت دهند و باید بیشتر به مساله شیعیان پرداخته شود اما نه تا آن اندازه که  دیگر کشورها ازنقاط آسیب پذیر کشور مطلع شوند.

او نشان کرد: قطعآ باید مسوولین جواب دندان شکنی به آنها و یاوه گویی هایشان می دادند. بالاخره شیعیان مصر، شهروندان آن منطقه هستند که قطعأ باید از آنها حمایت شود. در حال حاضر بالغ بر 10 میلیون شیعه در مصر است وعجیب است در کشوری که خود را حامی اسلام می داند و کلیساها در آنجا دایر هستند، حسینیه و مراکز شیعه تخریب می شود.

او تصریح کرد: مسوولین ایران باید به تناسب وضعیت و سیاست و در چارچوب مصالح اسلام به آنها پاسخ دهند و مشکلات را حل کنند.